Με 4 εκατ. ευρώ η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας χρηματοδοτεί την ανάδειξη του πολιτιστικού της αποθέματος, καθώς ο Περιφερειάρχης Νεκτάριος Φαρμάκης υπέγραψε την ένταξη της πράξης «Παρεμβάσεις Πολιτισμού σε περιοχές περιβαλλοντικού, πολιτιστικού και κοινωνικού ενδιαφέροντος» στο Ε.Π. «Δυτική Ελλάδα 2021-2027».
![](https://www.epimetol.gr/wp-content/uploads/2023/08/pde_left_gr_RGB-1024x1024.jpg)
Πρόκειται για δράση που αποσκοπεί στην πολιτιστική – τουριστική αξιοποίηση των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών της Περιφέρειας. Ειδικότερα, σύμφωνα με την πρόσκληση που εξέδωσε η Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης Επιχειρησιακού Προγράμματος «Δυτική Ελλάδα 2021-2027», δύνανται να ενισχυθούν δράσεις, όπως:
- Ανάδειξη, αξιοποίηση, προβολή, δικτύωση πολιτιστικών μνημείων/ αρχαιολογικών χώρων για την ενίσχυση της επισκεψιμότητάς τους.
- Διαμόρφωση πολιτιστικών – τουριστικών διαδρομών σε πολιτιστικούς/ αρχαιολογικούς χώρους.
- Αξιοποίηση του πολιτιστικού αποθέματος για την ανάπτυξη ειδικών μορφών τουρισμού.